İçeriğe geç

Kokoro Kitap Alıntıları – Natsume Soseki

Natsume Soseki kitaplarından Kokoro kitap alıntıları sizlerle…

Kokoro Kitap Alıntıları

Ruhunun tekâmülünü arzulamayan ahmaktır.
Ben soğukkanlı bir kafayla yeni fikirlerin sözünü etmek yerine, ateşli bir dille olağan sözler sarf etmenin hayatın içinden olduğuna inanmaktayım. Vücudu hareket ettiren kan olduğu için. Sözler sadece havada dalgalar oluşturmakla kalmayıp daha güçlü nesneleri de hareket ettirmeye muktedir olduğu için.
Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes normal birer insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
İnsanı sevemeden edemeyen, buna rağmen kalbinde yer edinmeye çalışana da kollarını açıp onu bağrına basamayan bir kişi
Lütfen şunu aklınızda tutunuz, sizin tanıdığınız ben kirlendikten sonraki ben im. Kirlenmiş yılları daha çok olan kişiye büyük diyeceksek, haliyle ben sizin büyüğünüz oluyorum
Eve ayak bastığınız bir hafta müddetince, eliniz sıcak sudan soğuk suya konmazken, bu eşiği aşınca artık evdeki heyecan kayboluverir ve en nihayetinde olsanız da olmasanız da fark etmezmiş gibi bir muameleyle karşılaşırsınız. İşte ben o eşiği aşmıştım.
Yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mu sanıyorsun sen? Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes, normal birer insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Kalemi elime alıp yazdığım her bir harfle birlikte kalemin ucundan ses gelmekte. Nispeten sakin bir halde yazmaktayım. Tecrübesizliğimden kalemim sağa sola kayabilir ama kafamdaki acıların kalemimi başına buyruk koşturmayacağına inanıyorum.
Doğrusu heyecanlanmıştım, değil mi? Ben soğukkanlı bir kafayla yeni fikirlerin sözünü etmek yerine, ateşli bir dille olağan sözler sarf etmenin hayatın içinden olduğunda inanmaktayım. Vücudu hareket ettiren kan olduğu için. Sözler sadece havada dalgalar oluşturmakla kalmayıp daha güçlü nesneleri de hareket ettirmeye muktedir olduğu için.
Şimdi kendi ellerimle kalbimi parçalayıp yüzünüzü bu kana bulamaya yelteniyorum. Kalp atışlarım durduğunda, sizin gönlünüzde yeni bir yaşam kendine bir yer bulsun, o yeter.
Hakiki aşk ile dinin özünün o kadar farklı şeyler olmadığına katiyetle inanmaktayım.
Lütfen şunu aklınızda tutunuz, sizin tanıdığınız ben kirlendikten sonraki ben im. Kirlenmiş yılları daha çok olan kişiye büyük diyeceksek, haliyle ben sizin büyüğünüz oluyorum.
yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mu sanıyorsun sen? öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. normalde herkes iyi. en azından herkes birer normal insan. umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. işte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
başka çarem olmadığından, sanki bir ölü gibi yaşamakta karar kıldım.
çok daha erkenden ölmem gerekirken neden şimdiye kadar yaşadım ki?
özgürlük, bağımsızlık ve benlik dolu günümüz dünyasına doğmuş bizler; bunun bedelini yalnızlığa kurban olarak ödemek zorundayız.
kalp atışlarım durduğunda, sizin gönlünüzde yeni bir yaşam kendine bir yer bulsun, o yeter.
vaktinde dizimin dibinde el pençe divan durdunuz; sonradan başımı ayaklarınız altına almak isteyeceksiniz. ben yarınki hakaretinize uğramamak için bugünkü takdirinizden feragat etmeyi yeğliyorum. şimdikinden katbekat çetin olacak gelecekteki yalnızlığıma dayanmak yerine, şimdiki yalnızlığıma katlanmayı tercih ediyorum.
Yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mu sanıyorsun sen? Öyle alnında kötü yazan bir insan yok bu dünyada . Normalde herkes iyi. En azından herkes normal birer insan. Umulmadık bir zamanda kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Bir üniversiteden mezun olmak pek öyle âlâ bir şey değil. Her yıl yüzlerce insan mezun oluyor.
Her neyse aşk günahtır, tamam mı ve kutsaldır da.
Nasıl olsa öleceğim. Bari lezzetli şeyler yiyerek öleyim.
İnsanın fani olduğunu düşündüm. İnsanoğlunun beş para etmez ömrünün faniliğini düşündüm.
Ben geçmişten gelen bir sebeple insanoğluna şüpheyle bakıyorum. Bu sebeple doğrusu senden de şüpheleniyorum. Ben ölmeden önce hiç olmazsa bir kişiye de olsa inanıp öyle ölmek istiyorum. Sen o bir kişi olabilir misin?
…. Para var ya para, ne kadar namuslu da olsa onu görünce kötü adam oluverir insan.
Bir ferdi olduğum insanlık, ah ne kadar az idi gerçekten; derinliklerine erişemediği yeraltı ile sonsuzluğa uzanan gökyüzü arasındaki dünyasında, ancak basabildiği toprakla ve varabildiği menzille sınırlıydı; ne kadar âciz, bilgisiz ve çaresizdi!
… Yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mu sanıyorsun sen?
Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada.
Normalde herkes iyi.
En azından herkes, normal birer insan.
Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı.
İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Ben yarınki hakaretinize uğramamak için bugünkü takdirinizden feragat etmeyi yeğliyorum.
Şu dünyada kadın bildiğim sadece bir kişi var. Eşimden başka yeryüzündeki kadınların hemen hiçbirisinin gözümde kadın olarak bir çekiciliği yok. Sağ olsun, o da beni gökkubbenin altındaki tek erkekmişim gibi görüyor. Bu açıdan, yeryüzünün en mesut çifti biz olmalıymışız gibi geliyor.
İnsan sevgiyle dolu bir kişi, insanı sevemeden edemeyen, buna rağmen kalbinde yer edinmeye çalışana da kollarını açıp bağrına basamayan bir kişi…
Yattığım yerde geçmişimi düşündüm. Sonra geleceğimi hayal ettim. Bu ikisinin arasında eşik misali duran bu diploma dedikleri şey önce gözüme çok değerli, akabinde de hiç bir değeri olmayan garip mi garip bir kağıt parçası olarak görünmeye başladı.
Ben geçmişten gelen bir sebeple insanoğluna şüpheyle bakıyorum. Bu sebeple doğrusu senden de şüpheleniyorum. Ama bir tek senden şüphelenmek istemiyorum. Sen şüphe duyulamayacak kadar safsın. Ben ölmeden önce hiç olmazsa bir kişiye de olsa inanıp öyle ölmek istiyorum. Sen o bir kişi olabilir misin? Olabilir misin? Sen sapına kadar ciddi biri misin?
Yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mu sanıyorsun sen? Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes birer normal insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Şimdikinden katbekat çetin olacak gelecekteki yalnızlığıma dayanmak yerine, şimdiki yalnızlığıma katlanmayı tercih ediyorum.
Şu dünyada kadın bildiğim sadece bir kişi var. Eşimden başka yeryüzündeki kadınların hemen hiçbirisinin gözümde kadın olarak bir çekiciliği yok. Sağ olsun, o da beni gökkubbenin altındaki tek erkekmişim gibi görüyor. Bu açıdan, yeryüzünün en mesut çifti biz olmalıymışız gibi geliyor.
Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes, normal birer insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı.
İnsan sevgisiyle dolu bir kişi, insanı sevemeden edemeyen, buna rağmen kalbinde yer edinmeye çalışana da kollarını açıp onu bağrına basamayan bir kişi İşte böyle biriydi (…)
Öyle görünüyor ki insanların samimiyetine mukabele etmeyen (….), başkalarını değil kendini hor görüyormuş.
…. kendisine yaklaşmaya çalışan insanlara vazgeçmeleri ikazında bulunuyormuş, çünkü aslında buna değmeyecek birisi olduğunu düşünüyormuş sadece.
Özgürlük, bağımsızlık ve benlik dolu günümüz dünyasına doğmuş bizler; bunun bedelini yalnızlığa kurban olarak ödemek zorundayız.
Yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mu sanıyorsun sen. Öyle alnında kötü insan yazan bi­risi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes normal birer insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Azrail gelince oğul uşak sormaz.
Lakin insan dediğin sağlıklısıyla, hastasıyla zayıf bir varlık. Kim bilir ne zaman, ne sebeple ve ne şekilde geliverecek ölüm.
Çok daha erkenden ölmem gerekirken neden şimdiye kadar yaşadım ki?
Çocuk okutmanın iyi tarafı da var, kötü tarafı da. Bunca zahmetle okuttuğun çocuğun sonunda eve dönmez oluyor. Aileden kolayca ayrılması için kendi ellerinle çocuğunu okutmak gibi bir şey.
Para var ya para, ne kadar namuslu da olsa onu görünce kötü adam oluverir insan.
Yoksa yeryüzünde kötü insan diye bir tipin var olduğunu mı sanıyorsun sen? Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes, normal birer insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Siz ölüm gerçeğini adamakıllı hiç düşünmediniz değil mi?
Spoiler
İki üç gün geçtikten sonra, nihayet intihar etmekte karar kıldım. Benim General Nogi’nin ölümünü tam anlayamayışım gibi siz de benim intihar sebebimi açık bir şekilde idrak edemiyorsunuzdur belki ama eğer öyleyse bu, farklı devirlere ait insanların birbirinden farklı oluşunun gereğidir ve çaresi yoktur.
karanlık hayatımın gölgesini hiç çekinmeksizin beyninize kazıyacağım. fakat korkmak yok. bu karanlığın içini iyice gözlemleyip bunun içinden işinize yarayacak bilgileri seçip ayıklayacaksınız.
başkalarına olan sevgimi tüketmişken, kendime olan sevgiyi de tüketince, elim kolum bağlandı.
kalp atışla­rım durduğunda, sizin gönlünüzde yeni bir yaşam kendine bir yer bulsun, o yeter.
şimdikinden kat be kat daha çetin ge­lecekteki yalnızlığıma dayanmak yerine, şimdiki yalnızlığıma kat­lanmayı tercih ediyorum. özgürlük, bağımsızlık ve benlik dolu günümüz dünyasına doğmuş bizler bunun bedelini yalnızlığa kurban olarak ödemek zorundayız.
ne yapsam ne etsem artık ben, bu dünyada nasibini arayacak ka­biliyeti kalmamış bir adamım.
şu dünyada kadın bildiğim sadece tek bir kişi var. eşim­den başka yeryüzündeki kadınların hemen hiçbirisinin gözümde kadın olarak bir çekiciliği yok. sağolsun, o da beni gök kubbenin altındaki tek erkekmişim gibi görüyor. Bu açıdan, yeryüzünün en mesut çiftleri biz olmamız gerekiyor.
işin doğrusu ben de biraz garibim. farkındasın değil mi?
insan sevgisiyle dolu bir kişi, insanı sevemeden edemeyen, buna rağmen kalbinde yer edinmeye çalışana da kollarını açıp onu bağrına basamayan bir kişi
beklentilerimin karşılığı bir gün mutlaka önüme çı­kar diye düşünüyordum.
Başkalarına olan sevgimi tüketmişken,kendime olan sevgiyi de tüketince elim kolum bağlandı.
Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada.Normalde herkes iyi.En azından herkes,normal birer insan.Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı.İşte bu yüzden hüküm vermek zordur ya.
Özgürlük,bağımsızlık ve benlik dolu günümüz dünyasında doğmuş bizler bunun bedelini yalnızlığa kurban olarak ödemek zorundayız.
Ama sen,aşk suçtur.Anlıyor musun?
Dürüst bir yolda yürüme niyetindeyken, sonunda ayağı kaymış bir aptaldım.
Özgürlük, bağımsızlık,ve benlik dolu günümüz dünyasına doğmuş bizler bunun bedelini yalnızlığa kurban olarak ödemek zorundayız.
Başka çarem olmadığından, sanki bir ölü gibi yaşamakta karar kıldım.
Yapayalnızdım. Herkesten koparılmış olup dünyada tek başıma yaşıyormuşum gibi bir hisse kapılıyordum.
Ne var ki o vakit ben, o ben değildim.
Geçmişim sadece benim tecrübem olması sebebiyle, sadece benim mal varlığımdır da diyebiliriz. Bunu bir başkasına devretmeden ölmenin de acı bir şey olduğunu söylenebilir. Ben de az çok böyle düşünüyorum. Lakin bunu kabullenmeyecek birine devretmektense, tecrübelerimin hayatımla birlikte toprak altına gömülmesini yeğlerim.
Kitaba ihtiyacım var ama giysiye ihtiyacım yok
Her ikisi de bir hayal, her ikisi de bir gerçekti.
Belki de aklımdan ziyade geçmişimin beni baskı altına alması beni çelişkili bir insana çeviriyor olabilir.
Özgürlüğe kavuşunca anlatacağım. Lakin bu özgürlüğü ilelebet kaybetmemem gerekiyor.
Vücut olsun ruh olsun, biz insanların tüm kabiliyeti, harici dürtülerle hem gelişebilir hem de bozulabilir, lakin herhalükarda, şüphesiz dürtüleri güçlendirme ihtiyacı olduğundan, bunun dozu iyi ayarlanmazsa, gayet tehlikeli bir istikamette ilerlenip, kendimiz başta olmak özere çevremizdeki kişileri dahi gözümüzün görmeme tehlikesi vardır.
Para var ya para, ne kadar namuslusu da olsa onu görünce kötü adam oluverir.
Öyle alnında kötü insan yazan birisi yok bu dünyada. Normalde herkes iyi. En azından herkes normal birer insan. Umulmadık bir zamanda birden kötü insana dönüvermeleridir korkunç olanı. İşte bu yüzden hüküm vermek
zordur ya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir