İçeriğe geç

İslam Ahlak Teorileri Kitap Alıntıları – Macit Fahri

Macit Fahri kitaplarından İslam Ahlak Teorileri kitap alıntıları sizlerle…

İslam Ahlak Teorileri Kitap Alıntıları

&“&”

..evlilik birliğinden kaynaklanan karşılıklı haz ve yararda kökleşmiş eşler arasındaki sevgiye sahibiz. Bu sevgi, taraflardan birinin diğerinin beklentilerini karşılamasında başarısız olması sonucunda dağılmaya açıktır. Bu sevginin benzerleri aşığın mâşukuna, zenginin fakire, ustanın çırağına, yöneticinin tebaasına ve babanın çocuğuna olan sevgisidir.
Ibn Miskeveyh tarafindan dört tür olarak sunulan dostluk bölümlemesi, Aristo tarafından tavsiye edildiği gibi ilişkilerin farklı hedeflerine dayanmaktan ziyade onların nisbî sürekliliğine dayanır: (1) Çabucak kurulup çabucak bozulan dostluk türü; (2) Çabuk gelişip yavaş bozulan dostluk türü; (3) Gelişmesi yavaş fakat bozulması çabuk dostluk türü ve (4) Gelişmesi yavaş ve bozulması da yavaş olan dostluk türü. Bu dörtlü tasnif, insan hedef ve gayelerinin üçlü tasnifine denk gelmektedir: Haz verenin, iyinin ve faydalının hedeflenmesi.
….. Nefsin güzelliği bilgiden oluşurken, çirkinliği de cehaletten oluşur…."
Nefsin güzelliği bilgiden oluşurken,çirkinliği de cehaletten oluşur ve bu bilgi veya cehaletin ölçüsünü de talep edilen nesnenin yüceliği belirler.
En faydalıyı yapmamızı emreden akla ve sağ duyuya zıt olarak asillik bize en güzel olanı yapmamızı emreder.
….. Nefsin güzelliği bilgiden oluşurken, çirkinliği de cehaletten oluşur…."

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir