İçeriğe geç

Yalnız Adam Kitap Alıntıları – Bernardo Atxaga

Bernardo Atxaga kitaplarından Yalnız Adam kitap alıntıları sizlerle…

Yalnız Adam Kitap Alıntıları

Evlilik yaşamı, küçük şeylerle canlı tutuklması gereken bir ateş gibidir Her gün bu ateşi bir şeylerle beslemek gerek. Herhangi bir şeyle, ne kadar anlamsız olursa olsun, ama her gün. Çokları bunun tersini düşünür,onlara göre bir kez beğenildikten sonra her şey çözümlenmiştir ve artık rahatça uyanabilir. Ama tamamen yanlış bir düşüncedir bu
Benim başıboş ruhum, huzur bulmak için yakararak, bir aşağı bir yukarı yürür.
Kuruntularının hiçbir anlamı yok ve onları unutmalısın.
Düşüncelerin onu alıp götürmesine izin verir ve aklına gelen fikirleri, sanki uzak bir gökyüzünün çok yukarılarda dolaşan beyaz ve sakin bulutlarıymışçasına izlerdi.
Jone gülümsedi ve yüzündeki tüm kaslar, damarlar ve kırışıklıklar yerli yerini buldu.
Kendi gerçekliği içindeki insanlar bunu anlama fırsatını kullanamasa da, aslında dünya kirazların ona düşündürdüğü gibiydi, özgül taraflarla dolu ve sonsuz.
Neredeyse kırk yaşındaki bir insanın böyle konuşması ona biraz komik gelmişti. Ama kim bilebilirdi ki, böylesi bir şey yapmaya cesareti olmadığı için belki de komik olan kendisiydi.
Azar azar ilerlemeyi bilmeyen asla ilerleyemez.
Kendinle uzlaşamıyorsun, Carlos, bu yüzden dünyayla da uzlaşamıyorsun. Olumsuzlayıcı bir karma seni eline geçirmiş. Bu yüzden böylesi vahim sorunların içine düşüyorsun.
Nemesis bir başka yerde olduğu gibi bizler arasında da, en suçlu ya da en tehlikeli olanı değil, tersine, hep zayıf olanı yaralar.

Rosa Luxemburg

Çocukluğunda okula giderken öğrendiği fabllar gibi onu etkilemiş ve sorununun kesinlikli bir imgesini yaratmıştı Fablları okuduktan ve sınıftaki kıskancın, dedikoducunun, korkağın ya da yalancının suretlerini fabllarda gördükten sonra ne kadar rahatlamıştı! Ne büyük bir avunmaydı o! Boğaza saplanan balık kılçığını çıkarmak gibi bir şeydi.
Korkularını gizlemeye çalışıyorlardı, tıpkı ahtapotun varlığını gizlemek için siyah mürekkepten bir bulutla kendini çevrelemesi gibi. Ama bu nasıl bir çelişkidir ki, bulut, gerçeği daha da görünür kılıyordu: Kirli suyun dolayında ahtapot, insanların kalbinde korku.
Jone gülümsedi ve yüzündeki tüm kaslar, damarlar ve kırışıklıklar yerli yerini buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir