İçeriğe geç

Sevginin Yolu Kitap Alıntıları – Osho

Osho kitaplarından Sevginin Yolu kitap alıntıları sizlerle…

Sevginin Yolu Kitap Alıntıları

Koşulu değiştirmek bir zihin aldatmacasıdır; yardımı olmaz. Bilincini değiştir!
Bir şekilde o senin içindedir ama dışında; sen onun içindesindir ama dışında. Sevgililer birbirlerine nüfuz ederler. Bu sadece cinsel bir metafor değildir; nüfuz etme hali spiritüeldir, cinsellik onun gölgesinden ibarettir.
Sevgililer birbirlerine nüfuz ederler. Sınırları karışır, bulanık olurlar, tanımları sarsılır. Bir kadın ve bir erkekle uzun yıllar yaşadığında ve aniden kadın veya erkek öldüğünde, geride kalan eş tarafından hissedilen acının, ıstırabın tek sebebi o kişinin ölmüş olması değildir. Diğer sebebi, onun bir daha asla bütün olamayacak olmasıdır. Çünkü şimdi benliğinin bir parçası tamamen kaybolmuştur. Şimdi orada, benliğinde kara bir delik, bir çukur, bir boşluk olacaktır. Bir sevgili öldüğünde, senin de içinde bir şeyler ölür. Birlikte olmuşsunuzdur; yaşamınız ayrı değildir, örtüşmüştür. İki bedende tek ruh olmuşsunuzdur – sevginin anlamı budur.
gerçekten güzel olup olmadığına karar vermek için onu bir estetik filozofuna götürür müsün? Hayır, tüm dünya güzel olmadığını bile söylese sen, Umurumda değil. Ben onu seviyorum ve onun güzel olduğunu biliyorum, dersin. O güzeldir, sen onu sevdiğin için. Tam tersi değil. Sen onu güzel olduğu için sevmezsin; sen onu sevdiğin için güzeldir.
O benim kalbimdir, gezgini yuvasına döndürebilen
Bir tek dini kendi benliğiyle anlayan insan ona dair tamamen farklı bir anlayışa sahiptir; başkalarını taklit eden bir insanın anlayışı anlayış değildir. Hakikat taklit edilmez. Bir taklit gibi yaşayarak hakiki olamazsın. Hakikat orijinaldir ve ona ulaşmak için senin de orijinal olman gerekir.
Hakikate bir başkasını takip ederek ulaşamazsın; hakikate yaşamını anlayarak ulaşabilirsin. Hakikat hiçbir öğretide yer almaz, hiçbir argümanda bulunmaz; hakikat benliğinin en derinliklerindedir, tıpkı sevgi gibi.
Der ki Kabir: Kalbim çılgınlar gibi, saklarım ruhumda saklı olanı. Kapılırım tüm haz ve acıları aşan o yüce mutluluğa.
Sen daha soruyu sormadan yanıt verilir ve sen o yanıta tutunursun. Ben Yahudiyim ya da ben Hinduyum, Caynistim dediğinde ne kastediyorsun? Ne anlam ifade ediyor? Soruyu sordun mu yoksa sadece ödünç aldığın yanıtların mı var? Daha soruyu sormadan İsa’ya, Buda’ya, Krişna’ya İnandın mı? Bu resmen aptallıktır. Daha soru sormamışken, hiçbir şeyi sorgulamamışken yanıtı nasıl alabilirsin?
İnsanlar korkar, bu yüzden sahte çarelerdir Hristiyanlık, Hinduizm, İslam. Bunlar sahte çarelerdir, ucuz, kolaylıkla erişilebilen çareler. Hiçbir şey yapmana gerek yoktur; belirli bir aileye doğar ve Hristiyan olursun. Bir başka aileye doğar ve Hindu olursun. Hiçbir şey yapmamışsındır; bilinçli olarak hiçbirini seçmemişsindir; bir santimetre bile kıpırdamamışsındır. Kendini yollara vurmamış, aramamışsındır.
Her şey herkese yetmedikçe insan her zaman insanı sömürecektir. Burada mesele komünizm, sosyalizm ya da kapitalizm değildir; her şey herkese yetmedikçe insan sömürülecektir.
Dinin toplumla hiçbir ilgisi yoktur; bu yüzden Marx dine karşıydı. Din çok bireyselcidir ve Marx mükemmeliyetçi bir sosyalistti. Bu yüzden Din kitlelerin afyonudur. dedi. Din bireyseldir çünkü bireysel özgürlüğe inanır.
Bir diktatörle hiçbir toplum devletin yok olduğu bir noktaya ulaşamaz. Devlet hep daha güçlü olacaktır. Ve devleti kontrol eden insanlar gücü kaybetmeyi asla istemeyecekler, istemediler Kim gücünü kaybetmek ister ki? Güç yozlaştırır.
Ben doğal, çok sıradan bir insanım. Bir kalabalığın içinde kaybolabilirim ve sen beni bulamazsın. Bu yüzden sana öncülük etmem, sana eşlik ederim. Elini tutabilirim, dostun olabilirim.
Varoluşun bana uygun gördüğü şekilde devam etmek daha iyi. Başka bir şey olmak gibi bir arzum yok. Her ne isem, varoluş benden her ne olmamı isterse o olmama izin verin.
“ Eğer kendini geliştirmeye çalışıyorsan başarısızlık kaçınılmazdır. “
“ İnsan yılların kendisi için geçtiğine inanır. “
“ Eğer gerçekten cesursan bildiğin her şeyi sorgularsın ve kesinlikle sorgularsın “
“ Akıl çıkarcıdır, kalp deli. Bu yüzden diyorum sana, sevmek istiyorsan deli ol. Yalnızca deli insanlar – hesap yapmayacak, dışarıdakini içerideki için riske atmaya hazır olacak, bugün için yarını riske atacak kadar deli insanlar – sevgi yolunda yürüyebilirler. “
“ Bir kadın veya bir erkekle uzun yıllar yaşadığında ve aniden kadın veya erkek öldüğünde, geride kalan eş tarafından hissedilen acının, ıstırabın tek sebebi o kişinin ölmüş olması değildir.
Onun bir daha asla bütün olamayacak olmasıdır. “
“ Nereden başlaması gerektiğini düşünen insanlar asla başlamazlar. Düşünenler asla başlamazlar. Sadece düşünmeyenler adım atarlar. “
“ Zihin sessiz olduğunda, kalp ışık saçar. “
“ Otuz beş yaşına kadar dünyayı bildiğin gibi yaşa, iradenle yaşa. Egonu bilgiyle, güçle, parayla, azimle olabildiğince güçlendir. Hayatı yaşa, çünkü hayatı bilmenin tek yolu budur. Dünyanın sana sunabileceği en derin cehenneme gir. Tanı – çünkü insan sadece tanıyarak özgür kalabilir. “
“ Savaş, zekânı keskinleştir, dünyanın yollarını öğren, tüm dünyayı gez, fethet ve sonra… Sonra içe dön. Dışarıyı tanıdın; şimdi içeriyi tanı. “
“ İnsan, Tanrı ve dünyanın buluştuğu bir kavşaktır. “
“ Sadece küçük bir çocuk gibi masum olanlar Tanrımın krallığına girebilecekler. “
“ Yalnızca cahil insanlar bildiklerini düşünürler; bilge insanlar bilmediklerini bilirler. “
“ Her şey herkese yetmedikçe insan her zaman insanı sömürecektir. “
“ Dünya doğrudan değiştirilemez, çünkü dünyanın ruhu yoktur. “
Bir ferdi olduğum insanlık, ah ne kadar az idi gerçekten; derinliklerine erişemediği yeraltı ile sonsuzluğa uzanan gökyüzü arasındaki dünyasında, ancak basabildiği toprakla ve varabildiği menzille sınırlıydı; ne kadar âciz, bilgisiz ve çaresizdi!
“ Eğer hayatı seversen asla bir İstifçi olmazsın. Hayat öyle güzel ki yarın kimin umurunda ?”
“ Açgözlülük, ego – dünyayı arzularlar, diğer dünyayı da arzularlar. Parayı, daha büyük banka hesaplarını, daha büyük evleri, daha büyük arabaları arzularlar ve sonra cenneti ve Tanrı’yı arzularlar. Her şey avuçlarının içinde olmalıdır – açgözlü insanlar. “
“ Ben ciddi bir insan değilim – kendimle çelişebilirim. “
“ Cahil insan mutludur, çünkü onunki Tanrı’nın krallığıdır.
Masum ol ve cahil ol. Bilgili kalma. “
“ Hatırlanması gereken ilk ve en temel şey, aydınlanmanın asla bir teknoloji barındıramayacağıdır. “
“ Benim gözlemim şudur: Ne zaman bir insan sevgiyle ilgili bir şiir yazsa onun sevgiyi ıskaladığına emin olabilirsin. O, sevginin ne olduğunu bilmez. Aksi takdirde, kim oturup sevgi hakkında şiir yazar ki ? Sevebilirsen seversin, şiir yazmak yerine.”
“ Acele etme, isteme ve bir şeylerin anında olması için uğraşma. Bekle!
Nerede olursan ol – sevgide ol, derin ilişkide ol ve bekle.
Zaman olgunlaştığında gelir, kendini ortaya çıkarır. “
“ Kabir der ki: Ben vazgeçmek için gelmedim. Tanrı dünyayı yaratmışsa dünya güzeldir. Dünya Tanrı’dan gelmişse dünya güzeldir: Bir ceza olamaz, bir ödüldür. Dünyanın bir ceza olmadığı, çok devrimsel bir ifadedir; dünya bir ödüldür. Tanrı seni karanlık ve kasvetli bir hücreye atmadı; hayat bir kutlamadır. Tanrı seni öyle çok sevdi ki oynaman için, dans etmen için sana dünyayı yarattı. Dünya bir kutlamadır. “
“ sevgi seni bilge yapar ama asla bilgili değil. Bilgi seni kurnaz ve akıllı yapar ama asla sevgi dolu değil. “
“ Der ki Kabir: Yuvadır baki olan yer; yuvadadır gerçeklik; gerçek olana ulaşmana yardımcıdır yuva. O yüzden olduğun yerde kal ve her şey gelecek sana zamanla. “
“ Bilmek, bilmenin bilmemek olduğunu ve bilmemenin bilmek olduğunu bilmektir. Bildiğin zaman çocukluğun masumiyetini kaybedersin. “
“ Ortalama normal değildir. Zaten normal insan diye bir şey yoktur. “
Rabindratath der ki: Ne zaman yenidoğan bir bebek görsem, gökyüzüne bakar ve Tanrı hala umutlu. derim
Milyonerler gördüm ve onlar bile dilenci, öyle mutsuzlar ki neye sahip olduklarının hiçbir önemi yok.
Gülerim sudaki balıkların susadıklarını duyduğumda; görmezsin hakikatin yuvanda olduğunu ve koşarsın ormandan ormana umursamazca!
“İyi olmak zorundaysan ve kötü olacak özgürlüğe sahip değilsen o zaman iyi olmanın anlamı nedir ?”
Bilim sevgisiz bilgidir ve bilimdeki tehlike budur
Bilmek, bilmenin bilmemek olduğunu ve bilmemenin bilmek olduğunu bilmektir.
O benim kalbimdir, gezgini yuvasına döndürebilen
Bilge insan, bildiğimiz her şeyin, bilineceklerle kıyaslandığında bir hiç olduğunu bilir.
Kesinlik vasattır, kesinlik aptallıktır. Kesinlik, sadece bilmediğin anlamına gelir. Sadece çok cahil bir insan kesin olabilir.
İnsanlığı seversen insanlığı kurtarmak için insanları öldürebilirsin. Barışı seversen savaşa gidebilirsin. Asla barışı sevme, asla demokrasiyi sevme, asla komünizmi sevme – bunların hepsi ideolojilerdir.
Sevgiye ve vazgeçişe erişen kişi asla teslim olmaz ölüme.
Ben ıstırabımın temeliyim, beni hapseden benim.
Esaretin karşısında bir özgürlük esaretten korkar ve korkan bir özgürlük, özgürlük değildir. Özgürlük ve korku birlikte var olamazlar. Korku özgürlüğün ölümüdür ve özgürlük sadece tüm korkular kaybolduğunda mümkündür.
Eğer bir zindanda bile özgür olabilirsen işte o zaman özgürsündür.
Bir mistik için şafak, senin için karanlık bir gecedir ve bir mistik için karanlık bir gece, senin hayatını oluşturan şeydir.
Mutluluğun para sayesinde olacağına inanan aptal insanlar vardır. Sonra bir gün uyanırlar. Para yanlış değildir; onların illüzyonu, inancı yanlıştır.
Hayatı yaşa, çünkü hayatı bilmenin tek yolu budur. Dünyanın sana sunabileceği en derin cehenneme gir. Tanı – çünkü insan sadece tanıyarak özgür kalabilir.
Mevcut anda yaşa. Gelecek açgözlülük yaratır, açgözlülük istifçiliği yaratır, istifçilik yoksulluğu yaratır.
Sevgi dünyadaki en büyük cesarettir, çünkü başka hiçbir şeye bağlı olamaz.
Sevgi çılgınlıktır; deliliktir.
Sen evsizsin ve ev senin içinde! Ve sen başka yerlerde arıyorsun her zaman içinde taşıdığın şeyi?
Bir soytarı olup riske girmek, asla riske girmeyip saçma sapan, ödünç bilgilerle tatmin olmaktan çok daha iyidir.
Ve kıpırdamamak bir insanın yapabileceği en büyük hatadır. Kıpırda! Hayat deneme ve yanılmadır ve insan hatalarla öğrenir.
Çoğunluk yaşamaz – sadece var olur, bitki gibi yaşar.
İnsan tuhaf bir hayvandır, çok tuhaf ve tuhaflığı, asla tatmin olmamasından gelir; memnuniyetsizlik onun ruhudur.
İnsanın benliği bir hakikat arayışıdır.
Dünyayı değiştirmenin tek yolu bilinç seviyesini değiştirmektir ve bunu sadece kendinde yapabilirsin.
Sokaktaki dilenci sorun değildir, sokaktaki dilenci semptomdur. Sorun senin açgözlülüğündür.
Kapitalistler, komünistler ve faşistler birbirinden farklı değillerdir; hepsi savaşa hazırdır ve hepsi barış için hazırlandıklarını söylerler.
Bir şey ne kadar imkânsızsa insan o kadar ister ve uğraşır.
Sevgi kendiliğinden olur, senin açından bir eylem içermez. Sevgi senden çok daha büyüktür, daha engindir. Sevgiyi yönetemez ve kullanamazsın.
Bir ev, sevgisiz yaşadığın bir yerdir; bir yuva sevgiyle yasadığın bir evdir. Ev sevgiyle dolup tastığında, yuva olur. Her ev yuva değildir. Bir sürü insan evlerde yaşar ve bir yuvada yaşadıklarını sanırlar.
Koşulu değiştirmek bir zihin aldatmacasıdır; yardımı olmaz. Bilincini değiştir!
Kalp hissettiğinde, dilinden akmasına izin ver. Bazen sessiz olabilirsin, hiçbir şey gelmez – sonra sessizlik gelir. Sessizlik diğer her şey kadar güçlüdür, sözcüklerden daha güçlü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir