Savaşçı Kitap Alıntıları – Doğan Cüceloğlu

Savaşçı Kitap Alıntıları – Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu kitaplarından Savaşçı kitap alıntıları sizlerle

Savaşçı Kitap Alıntıları

Sağlığına itina etmeyen, bedenine bakmayan insanın ruhsal sağlığına önem vermesinin olanaksız olduğunu belirtir.
Ürkek ve çekingen olmak, insan olarak yapmanız gereken şeyleri yapmanızı engeller
Vazgeçmekten vazgeçiyor.
Düşün ki, tüm ömrünü, başkası ne der' diye yaşamış, ona göre meslek seçmiş, evlenmiş, çocuk yetiştirmiş, komşu edinmiş, arkadaş edinmişsin. Bunları böyle bir anda değiştirmek kolay değil.
En önemli mesaj insanın kendisidir.
Hayatlarını tribünlerden seyreden insanların kendilerini güçlü hissetmeleri çok zordur.
Sıradan bir insan olmaktan uzaklaştıkça, sıradan insanlar arasında kendinizi yalnız hissedersiniz.
Siz sadece diğer insanlarla beraber yaşamıyorsunuz; kendinizle de sürekli beraber yaşıyorsunuz. Sıradan insanları sizden uzaklaştıran süreç, sizi kendinize yakın getirecek olan süreçtir.
#8216;Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dşarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.
Kendi düşüncelerimi, kendi değerlerimi dikkate almamaya başladım. Gittikçe başka insanları, onların düşüncelerini, onların değerlerini esas almaya başladım. Arif Okurer olarak sanki ben vok olmaya başlamıştım.
İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.
Gerçek dindar nasıl sadaka verir, Hocam ?
Gerçek dindar büyük resmin birinde davranır. Bu insana nasıl hizmet edebilirim diye düşünür. O nedenle samimi dindar sokakta, Allah rızası için başınızın gözünüzün sadakası için diyerek dilenenlere para vererek yardım etmekten ziyade onları dilenci olmaktan kurtaracak bir yardımı daha anlamlı bulur.
Ait olma ve birey olma dengesini bulamamış herkes gibi, sizde #8216;mış gibi bir yaşam' yaşıyorsunuz.
Niyetiniz, yaşamınızın pusulası olmalı !
#8216;Kendi kalbine bakmayanın yaşamı bulanıktır.kendi yüreğinde bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir.Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur;içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder. (Carl jung)
Bir insanın en önemli ilişkisi onun kendisiyle olan ilişkisidir.
Çiçek varlığı ile savaşçının yılmaz ruhunu ifade ediyor. Tek gücü derenin kıyısındaki kaya yarığına tutunmuş olan tohumdan geliyor. Tohumdan gelen yüce gücü, kusursuz bir tavır ve yılmaz ve ruh içinde bir savaşçı olarak kullanıyor. Şikayet yok, bıkmak yok, bezmek yok. Yaşamın gücü ve çoşkusu var. Her anını doyasıya yaşamanın coşkusu.
Bazen ne kadar iyi top sürersen sür, topu sadece kendinde tutmaktan zarar gelir.
Eğer, bir insan sağlığına önem vermiyor ve kötü alışkanlıklarını devam ettiriyor ise, o insanın hayatında anlam, doyum ve coşku bunalımı vardır.
Savaşçı ait olmaya önem verir, ama ait olma tarafından kullanılmaya izin vermez.
Herkes kendi anlayışı ve davranışı içinde haklı. Önemli olan şu: Kendi hayatımla ilgili ne yapıyorum?
Kızmak hakkım diye düşündüğüm sürece savaşçı olmaya hazır değilim.
-Don Juan
Dönüşüm, #8216;benin ötesine geçmek'le başlar.
Ölüm bizi bekliyor ve içinde yaşadığımız şu an bizim bu dünyadaki son savaşımız olabilir.
Ölüm düşüncesi insanoğlunun ruhuna çeki düzen veren tek şeydir.

-Don Juan

Niyetiniz yaşamınızın pusulası olmalı.
Beni diğerlerinden ayıran en önemli özellik, benim diğerlerinin sormadığı soruları sormam ve sormaya devam etmemdir.
-Vernon ( Nobel ödüllü Amerikalı fizyolog)
Savaşçı, niyetinin saflığı içinde, geleceğine baş koymuş bir eylemci.
Hayatlarını tribünlerden seyreden insanların kendilerini güçlü hissetmeleri çok zordur.
On yaşındayken İstanbul’a ayak bastım. Ülkenin en büyük şehrindeyim ve danışacak, sığınacak kimsem yoktu. Başkasının kâbusu olur ama benim için ucu nereye gideceği bilinmeyen bir macera
Bir insanın en önemli ilişkisi onun kendisiyle olan ilişkisidir.
Sahip olduğum şeylerin sayısı arttıkça, kaybetmekten korktuğum şeylerin sayısı da artacaktır.
Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesaretini gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder
Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesaretini gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder
“Bazı insanlar kendilerinin asık suratlı olduklarının farkında değiller. Bu yüz ifadesi onlar için her zamanki, günlük yüz ifadesi.”
“En önemli mesaj insanın kendisidir.”
“Kim olduğun o kadar bağırıyor ki, ne dediğini duyamıyorum.”
“Sevgi bir değer midir?”
“Korku da, sevgi de bir değerdir. Siz değer olarak sevgiyi seçmiş durumdasınız.”
“Korkuyu değer olarak seçen olur mu?”
“Bazi insanlar hayatlarını tribünde oturarak seyrederler: babam şu mesleği seçmemi istedi, annem şu kızla evlenmemi istedi, komşum şu arabanın bana uyacağını söyledi, şu partiye oy atmamızı tavsiye edildi, diyerek hayatlarını seyrederler. Hayatları onlar için kararlaştırılır, onlar da kendilerine düşen rolleri, kendilerine söylendiği gibi oynarlar. İşte buna ‘ikinci elden yaşamak ‘ diyorum.”
Savaşçı ait olmaya önem verir, ama ait olma tarafından kullanılmaya izin vermez.
~ İnsanın psikolojik sınırları, ilişkisinin türüne göre değişir. Ama, mahrem ilişki içinde olduğu insan için bile, öbür tarafa gecilemeyecek sınırlar vardır.~
. Ürkeklik aslında sadece senin kafanda olan bir şeye bağlanmadan kaynaklanır. Ama, bu huşu veren, gizemli dünya senin için ağzını açacaktır; herkese açtığı gibi, sana da ağzını açacaktır. O zaman, senin güvenilir dediğin devamlılığın, hiç de öyle güvenilir olmadığını anlayacaksın. Ürkek ve çekingen olmak, insan olarak yapmamız gerek şeyleri yapmamızı engeller.
Kararın ne olduğu önemli değil, dedi. Hiçbir şey, diğerinden veya başka bir şeyden daha önemli veya önemsiz olamaz. Görmüyor musun? Ölümün avcı olduğu bir dünyada küçük veya büyük kararlar yoktur. Ölümün kaçınılmazlığı ile yüz yüze olduğumuzun bilinci içinde verdiğimiz kararlarımız vardır; hepsi bu kadar!
– Bizim evde böyle şeyler yapılmazdı; hepsi bu kadar.
– Ama, sen o evde bundan daha beter şeyler yaptın. Yapmadığın tek şey, silkinip ruhunu ışıldatmak oldu.
En önemli mesaj insanın kendisidir.
Bence bizim ezikliğimizin ve çekingenliğimizin kaynağı bu.
Budanmışız yani.
Ruhumuz budanmış.
Kalıplanmış insan kendini güçlü hissetmek istediği zaman, başkalarının gözünde nasıl güçlü olunacağını bilerek hareket eder.
*** Her şey gerçeğe saygının bir değer olarak kabul edilmesiyle başlar.***
beni bayağı sarsan bir kavram, bir farkındalık söyleyeceğim. Kişi bir ortama değişik derecelerde bilinç, farkında oluş getirebilir. Bilinci, farkında oluşu bir ampule benzetecek olursan, 25 Wattlık ampul ışığıyla bir ortamı aydınlattığın gibi, 150 Wattlık bir ışıkla da aydınlatabilirsin. Ve birey, hangi ortama ne derece bilinç getireceğini seçebilir. İşte beni sarsan, hayrete düşüren kavram buydu.
~ Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.~
#8216; Kişinin kendi potansiyeline inanarak, kendisinden korkmadan, kendini gerçekleştirme yolunda yaşaması.'
Ağaç kendi olmaktan korksa, kendi olmaktan utansa, tüm potansiyelini gerçekleştirerek ulu bir ağaç olamaz. Cılız bir fidan olarak kalır.
Yaşam enerjinizin kaynağı sizin özünüz. Kendi özünüzden koptuğunuz zaman şevkiniz kalmaz. Yaşamınızın anlamı da bu özden gelir; özle ilişkili yaptığınız her şey anlamlı, heyecan verici gelir. Özden kopuk yaptığınız şeyler ise anlamsız ve sıkıcı gelir.
– Yani kendi hayatını kendin oluşturacaksın demek istiyorsunuz.
– Zaten hep öyle oluyor. Şimdiki hapishaneye onlar koymadılar ki sizi. Rıza gösterdiğiniz için bu hapishanedesiniz. Sadece bilinciniz elvermediği için bu davranışınızın sorumluluğunu şimdiye dek başkalarına yüklüyordunuz.
Taksim meydanı da kafamızın içi gibi karmakarışık..
Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir. Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder..
Her şeyin gerçekleştirmek istediği bir varoluş amacı vardır; değişim, bu amacın gerçekleşmesi için doğal olarak ortaya çıkar Değişim, bu anlamda, belirli bir yönde ilerler. Değişimin sanki bir amacı vardır.
Onun fikrini kabul ettiğin andan itibaren, senin de fikrin haline gelmişti.
Kişisel bütünlüğün bir anlam ifade edebilmesi için evrensel değerlerin toplumun kültüründe yaşaması gerekir. Geleceği yaratmak, değerleri yaşamak ve yaşatmakla mümkündür.
Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır.
Diğer insanların yaptıkları şeyler ancak biz izin verirsek ruhumuzu zedeler.
Dünyadaki hiçbir çıkar, verdiğiniz sözü tutmamaya veya kendinize olan saygınızı kaybetmeye değmez

Marcus Aurelius

Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz.
Cesaretin en belirgin tanımını yaptınız. #8216;Kişinin kendi potansiyeline inanarak, kendinden korkmadan, kendini gerçekleştirme yolunda yaşaması.'ağaç kendi olmaktan korksa, kedi kendi olmaktan utansa, tüm potansiyelini gerçekleştirerek ulu bir ağaç olamaz.Cılız bir fidan olarak kalır. Bana öyle geliyor ki, gerçek cesaretin temeli kişinin kendi olarak gelişmesinden korkmaması.
Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir. Bu savaş bir başladı mı, artık hiç bitmez!
Yaşam enerjinizin kaynağı sizin özünüz. Kendi özünüzden koptuğunuz zaman şevkiniz kalmaz.
Kişinin huzursuzluğu, mutsuzluğu, gerginliği, sıkıntısı, depresyonu onu uyandırmaya çalışan önemli dostlarıdır.
İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır.
Bence siz, hangi soruları soracağınızı bilmeden, soramadığınız soruların cevaplarını arıyorsunuz.
Kim olduğun o kadar bağırıyor ki ne dediğini duyamıyorum.
Kendi kalbine bakamayanın yaşamı bulanıktır; kendi yüreğine bakabilme cesareti gösterenler gönlünün muradını keşfedenlerdir.
Dışarıya bakan rüya görür, hayal dünyasında kaybolur; içeriye bakan uyanır, kendini keşfeder.
İnsanlar mutlaka sosyal roller içinde bulunacaktır ve sosyal roller içinde yaşamını sürdürecektir.
Önemli olan, bu sosyal rollerin ona empoze mi edilmiş, yoksa kendi istemi ile mi bu sosyal rolleri yüklenmiş olduğudur.
Instagram'da Kitap Alıntııları
Pinterest'te Kitap Alıntııları

Yazarın Diğer Konuları

İçimizdeki Çocuk Kitap Alıntıları – Doğan Cüceloğlu Öğretmen Olmak Kitap Alıntıları – Doğan Cüceloğlu İnsan İnsana Kitap Alıntıları – Doğan Cüceloğlu

Kitap Alıntıları Kategorisindeki Diğer Konular

Senden Sonra Kitap Alıntıları – Ezgin Kılıç Har ve Kül Kitap Alıntıları – Ezgin Kılıç Gerçekçi Ol İmkansızı İste Kitap Alıntıları – Ernesto Che Guevara
0 0 oylar
Makale Derecesi
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Yorum yapmak ister misiniz?x