Öteki Kitap Alıntıları – Fyodor Dostoyevski

Öteki Kitap Alıntıları – Fyodor Dostoyevski

Fyodor Dostoyevski kitaplarından Öteki kitap alıntıları sizlerle

Öteki Kitap Alıntıları

Ruhunun derinliklerinde tek bir çözüm ve kalbinin derinliklerinde bu çözümü uygulamak için ettiği yemin yatıyordu.
İmalı sözlerden de hoşlanmam; ikiyüzlülüğe de tenezzül etmem; iftiradan ve dedikodudan tiksinirim.
Gerçi affetmek ve yapılan hataları unutmak erdemlerin en büyüğüdür.
Yalnızca kendimden kaçmak istemiyor , bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaybolmak istiyordu.
Ölene dek senin olan .
İnsanın dış görünüşü gösterişsiz olabilir , ama önemli olan aklı, güçlü duyguları ve hoş tavırlarıdır ..
Kendi kendime yeten , kimseye bağlı olmayan bir insanım ben .
Beklemeyi bilirsen her şeyin sırası gelir.
Maskeyi ancak maskeli balolarda takarım, yoksa insanların önünde yüzümü saklamam.
Dediğim gibi hayatta dosdoğru, kendimi açıkça ortaya koyarak yürürüm, zikzaklı yollardan nefret ederim ve başkalarına bırakırım.
Laf cambazı değilim diyorum… Bunun için beni bağışlayın.
Kimseye bağlı olmayan biriyim ben Krestyan İvanoviç. Kendime göre çizdiğim bir hayat yolum var. Demek istiyorum ki diğerlerinden ayrı, tümüyle bana özgü bir yaşayışım var. Kendime yetiyorum.
Maskeyi sadece maskeli balolarda takarım, insanların arasında dolaşırken değil.
Ben kendi hayatımı yaşıyorum Krestyan İvanoviç. Şunu da söyleyeyim, kendi yolumda ilerlemeyi seviyorum. Hiç kimseye bağımlı olmadan kendi yolumda ilerliyorum.
— Öyle mi! Ben biraz rahatsız olduğunuzu sanmıştım; aslında hasta olsanız da şaşırmazdım; salgın var.
Beklemeyi bilen amacına ulaşır
Ama her şeyin kökeninde eğitimin ahlaksızlaşması yatıyor; bugünkü eğitime bakıyorum da ahlaksızlıktan başka bir şey göremiyorum.
O anki durumu, uçurumun kenarında dururken altında sallanan, yarılan toprak parçası son bir sallanmayla koparak düşen ve onu da uçuruma sürükleyen, ama tutunup kendini kurtaracak, gözlerini derin boşluktan başka bir yana çevirecek gücü, azmi olmayan birini andırıyordu; uçurum onu kendine çekiyor ve sonunda ölüme bir an önce kavuşmak istercesine uçuruma kendisi atlıyor.
Devletler, kontrollerine aldıkları muhalefet hareketlerini, ayaklanmaları ya da devrimleri, dışında kaldıklarından daha kolay engeller.
Mesele olmuş, bitmiş, hüküm verilmiş, imzalanmıştı; yapabileceği ne kalmıştı?..
Bay Golyadkin yalnızca kendinden kaçmak istemiyor, bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaybolmak istiyordu.
Hayır, olmaz – diye düşündü – ya birisi girerse? İşte birileri girdi bile; kimse yokken neden fırsatı kaçırdım? Rahatlıkla girebilirdim!.. Ben de bu pısırıklık varken içeri falan giremem! Ne kadar da çekingenim! Tavuk gibi korkuyorum. Benim soyumda var, bütün mesele bu! Hiçbir işi doğru düzgün beceremeyiz biz: Buna şüphe yok. Kazık gibi dikildim kaldım burada! Şimdi evde oturmuş çayımı içiyor olmalıydım
Son olarak Tanrım, neden beni insan hayatındaki erdemin bazen nankörlüğe, özgür düşünceye, kusurlara ve kıskançlığa üstün geldiğinin kanıtı olan bu önemli ve ibret verici anları güzel ve etkili bir dille anlatma yeteneğinden mahrum bıraktın!
Benim prensibim şudur beyler: Başarısız olursam – yılmam, başarılı olursam – bu başarımı devam ettirmek için uğraşırım ve her ne olursa olsun hiç kimsenin altını oymam. Entrika çevirmem – ve bununla gurur duyarım. Diplomasiden anlamam. Kuş, avcısına kendi ayağıyla gider derler. Doğru ve bunu kabul ederim: Ama bu meselede avcı kim, kuş kim? Sorulması gereken soru budur beyler!
Evet baylar, şimdiye kadar beni tanımıyordunuz. Kendimi tam anlamıyla anlatmanın yeri burası değil. Size sadece şu kadarını söyleyeyim. Dolambaçlı yollara sapmayı sevmeyen ve maskeyi sadece maskeli balolarda takan insanlar vardır beyler. En önemli iş olarak çizmeleriyle parkeleri cilalamayı görmeyen insanlar. Pantolonlarının üstlerine tam oturmasını yaşamdaki en büyük mutluluk saymayan insanlar beyler. Ve son olarak beyler, amaçsız yere ortalıkta dolaşıp durmayı, kur yapmayı, dalkavukluk etmeyi ve hepsinden önemlisi üstlerine vazife olmayan şeylere burunlarını sokmayı sevmeyen insanlar vardır söyleyeceklerim aşağı yukarı bu kadar beyler; şimdi izninizi rica ediyorum
Eğer yaşanmakta olana başkaldırıyorsanız ve gençseniz, yaşadığınız her ne olursa olsun serüvendir.
Birinin ölümüne neden olabilecek planlar yaptıklarına inanabiliyor musunuz?
— Birinin ölümüne mi?
— Evet Krestyan İvanoviç, birinin ölümüne, birinin ahlaki olarak ölümüne. Bir dedikodu yaydılar çok yakından tanıdığım birinden söz ediyorum
Siz de biliyorsunuz ben pek de önemli biri değilim; ama bu durumdan hiç de pişmanlık duymuyorum. Tam tersine Krestyan İvanoviç; hatta doğrusunu söylemek gerekirse, pek de önemli biri olmamaktan gurur duyuyorum. Entrikacı biri de değilim – bununla da gurur duyuyorum. Gizli saklı değil, hiçbir oyun çevirmeden, gayet açık bir biçimde hareket ederim ve kime, nasıl zarar, hem de büyük bir zarar vereceğimi bilmeme rağmen Krestyan İvanoviç, elimi böyle işlerle kirletmem.
konuşmayı pek beceremem, güzel konuşmayı bilmem. Kafama estiği gibi hareket ederim; kafama estiği gibi Krestyan İvanoviç!
herkes sorular soruyor, herkes bağırıyor, herkes bir şeyler söylüyordu.
İnsanın dış görünüşü gösterişsiz olabilir, ama önemli olan aklı, güçlü duyguları ve hoş tavırlarıdır.
Beklemeyi bilen amacına ulaşır
Sen beni unutsan da,
Unutmayacağım ben seni;
Her ne olursa olsun ,
Sen de unutma beni!
Başarısız olursam – yılmam, başarılı olursam – bu başarımı devam ettirmek için uğraşırım ve her ne olursa olsun hiç kimsenin altını oymam. Entrika çevirmem – ve bununla gurur duyarım.
Size sadece şu kadarını söyleyeyim. Dolambaçlı yollara sapmayı sevmeyen ve maskeyi sadece maskeli balolarda takan insanlar vardır beyler. En önemli iş olarak çizmeleriyle parkeleri cilalamayı görmeyen insanlar. Pantolonlarının üstlerine tam oturmasını yaşamdaki en büyük mutluluk saymayan insanlar beyler. Ve son olarak beyler, amaçsız yere ortalıkta dolaşıp durmayı, kur yapmayı, dalkavukluk etmeyi ve hepsinden önemlisi üstlerine vazife olmayan şeylere burunlarını sokmayı sevmeyen insanlar vardır
İmalı sözlerden de hoşlanmam; ikiyüzlülüğe de tenezzül etmem; iftiradan ve dedikodudan tiksinirim. Maskeyi sadece maskeli balolarda takarım, insanların arasında dolaşırken değil.
ben sessiz sakin bir insanım ve bambaşka bir yol tutturdum. Hayatın yolu geniştir
Selam versem mi, vermesem mi? Sesimi çıkartsam mı, sussam mı? Tanıdığımı belli etsem mi, etmesem mi?
Zafer cesur davrananlarındır.
Ben maskeyi sadece maskeli baloda takarım.
Maskeyi sadece maskeli balolarda takarım, insanların arasında dolaşırken değil.
Tüyleri diken diken olmuştu ve korkudan ölmek üzereydi. Korkması için yeterli neden vardı. Bay Golyadkin gece vakti karşısına çıkan dostunun kim olduğunu anlamıştı. Bu dost kendinden başkası değildi, her şeyiyle aynı başka bir Bay Golyadkin'di, kısacası her anlamda öteki Bay Golyadkin'di.
Şunu da ekleyelim: Bay Golyadkin yalnızca kendinden kaçmak istemiyor, bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaybolmak istiyordu.
Hayatın yolu geniştir…
Evde oturmanız doğru değil evde oturup pineklemek yararınıza değil.
size şunu söyleyeyim -diye araya girdi doktor,- bütün yaşamınızı yeniden kurmanız ve karakterinizi de değiştirmeniz gerekiyor.
Günümüzde düzgün insan pek kalmadı evladım.
Ahlâk olmadan hiçbir yere varamazsınız ki
Ama her şeyin kökeninde eğitimin ahlaksızlığı yatıyor ; bugünkü eğitime bakıyorum da ahlâksızlıktan başka bir şey göremiyorum.
Neden bu kadar sevindin ki ? Yarın yine ağlamaya başlarsın.
Yalnızca kendinden kaçmak istemiyor, bir daha geri dönmemek üzere ortadan kaybolmak istiyordu .
bugünlerde maske takıp dolaşanların sayısı o kadar çoğaldı ki maskenin altında kim olduğunu anlamak çok zor
Maskeyi sadece maskeli balolarda takarım, insanların arasında dolaşırken değil.
Sizin de bildiğiniz gibi, küçük bir insanım ben; ama ne mutlu ki, küçük bir insan olduğum için bunu kendime dert etmiyorum.
… kötü anlatmaktansa hiçbir şey söylemek çok daha zarif olur.
Maskeyi sadece maskeli balolarda takarım, insanların arasında dolaşırken değil.
İmali sözlerden de hoşlanmam; ikiyüzlülüğe de tenezzül etmem; iftiradan ve dedikodudan tiksinirim .
Dolambaçlı yollara sapmayı sevmeyen ve maskeyi sadece maskeli balolarda takan insanlar vardır beyler. En önemli iş olarak çizmeleriyle parkeleri cilalamayı görmeyen insanlar. Pantolonlarının üstlerine tam oturmasını yaşamdaki en büyük mutluluk saymayan insanlar beyler. Ve son olarak beyler, amaçsız yere ortalıkta dolaşıp durmayı, kur yapmayı, dalkavukluk etmeyi ve hepsinden önemlisi üstlerine vazife olmayan şeylere burunlarını sokmayı sevmeyen insanlar vardır.
Ben kendi hayatımı yaşıyorum. Hiç kimseye bağımlı olmadan kendi yolumda ilerliyorum.
Keder evladım, yaldızlı saraylarda bile olur ve ondan kaçış yoktur.
-Nereye gittim… iyi insanların yanına gittim! Ne olacak!
İmalı sözlerden hoşlanmam; iki yüzlülüğe de tenezzül etmem; iftiradan ve dedikodudan tiksinirim. Maskeyi sadece maskeli balolarda takarım, insanların arasında dolaşırken değil.
“Artık konuşarak bir yere varamazsın, harekete geçmek zorundasın.”
İyi insanlar dürüst yaşar, iyi insanlar hilesiz yaşar ve hiçbir zaman benzerleri olmaz
Gülmek bizim gibilere göre değil.
Size söylüyorum: Kendinizi bu kadar üzmeyin. Bu da gelip geçer.
İnsanın dış görünüşü gösterişsiz olabilir, ama önemli olan aklı, güçlü duyguları ve hoş tavırlarıdır.
Keder, yaldızlı saraylarda bile olur ve ondan kaçış yoktur.
Keder, yaldızlı saraylarda bile olur ve ondan kaçış yoktur.
Instagram'da Kitap Alıntııları
Pinterest'te Kitap Alıntııları

Yazarın Diğer Konuları

İnsancıklar Kitap Alıntıları – Fyodor Dostoyevski Budala Kitap Alıntıları – Fyodor Dostoyevski Karamazov Kardeşler Kitap Alıntıları – Fyodor Dostoyevski

Kitap Alıntıları Kategorisindeki Diğer Konular

Senden Sonra Kitap Alıntıları – Ezgin Kılıç Har ve Kül Kitap Alıntıları – Ezgin Kılıç Gerçekçi Ol İmkansızı İste Kitap Alıntıları – Ernesto Che Guevara
0 0 oylar
Makale Derecesi
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Yorum yapmak ister misiniz?x