Morgue Sokağı Cinayetleri Kitap Alıntıları – Edgar Allan Poe

Morgue Sokağı Cinayetleri Kitap Alıntıları – Edgar Allan Poe

Edgar Allan Poe kitaplarından Morgue Sokağı Cinayetleri kitap alıntıları sizlerle

Morgue Sokağı Cinayetleri Kitap Alıntıları

Tanrının Doğadaki işleri de, kendi Varlığındaki işleri gibi, bizim işlerimize benzemez; bizim biçim verdiğimiz örnekleri, Onun yapıtlarının büyüklüğüne, derinliğine, araştırılmazlığına uydurmaya çalışmak boştur; Onun yapıtları Democritus'un kuyusundan bile daha derindir.

Joseph Glanville

Bu burgaç üzerine okumuş olduğum şeyler beni gördüklerime hazırlamış değildi. Jonas Ramus'un yazdıkları, gerçi hepsini inceden inceye anlatır, ama bu sahnenin büyüklüğünü ya da korkunçluğunu duyurmaktan çok uzaktır –hele seyrederken insanı saran o yontulmamış şaşkınlık, yenilik duygusunu hiç veremez. Adı geçen yazar bu sulara nereden, ne zaman bakmış
“Gerçek şu ki, becerikli kişiler her zaman hayal kurarlar, yaratıcı olanlar ise çözümleyicilerdir.”
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
Fransız, İspanyol sesiydi diyor, #8216;İspanyolca bilseymiş, birkaç kelimesini seçebilecekmiş.' Hollandalıya göre, ses bir Fransızın; ama bir de bakıyoruz, #8216;Fransızca bilmediği için tercüman yardımıyla sorguya çekilmiş.' İngilize sorarsan, Alman sesi, kendisi #8216;Almanca bilmiyor'. İspanyol, sesin bir İngilizin olduğuna 'emin', #8216;ahenginden anlamış', #8216;çünkü İngilizce bilmiyor.' İtalyan, sesin sahibinin bir Rus olduğuna inanıyor, #8216;hayatında hiç Rus görmemiş.' Bir ikinci Fransız, birincisiyle uyuşamıyor, ona göre ses bir İtalyanın; ama İtalyanca bilmediğinden, İspanyol gibi, #8216;ahenginden anlamış.
Yersiz bir derinlik düşünceyi karıştırır, zayıflatır; bir noktaya toplanmış, devamlı, dümdüz bir dikkatle bakarsanız, Çoban Yıldızı bile gökyüzünden silinip yok olabilir.
Tek lüksü kitaplardı.
Hayatın yükü altında ezilerek her türlü hareketten bezmişti
Oysa ölüm bir kurtuluştu, sözle anlatılamayacak bir kurtuluş..
Her şeyin sonu ölümdü.
Un dessein si funeste,
S'il n'est digne d'ATree, est digne de Thyeste.
(Öyle ölümcül bir plan ki bu, Atreus'a yakışmazsa, Thyestes'e yakışır.)
Kalabalık şehrin vahşi ışıkları ve gölgelerinin arasında sadece gözlemle elde edebileceğimiz zihni heyecanın sonsuzluğunu arıyorduk.
Delilik sandığınız şeyin sadece duyuların fazla keskinleşmesi olduğunu söylememiş miydim ben size?
Bize düşen, görünüşteki bu “olanaksızlıkların” gerçek olmadığını kanıtlamaktır.
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
Gerçekten becerikli kişiler her zaman hayal kuran kişilerdir, gerçekten hayalperest kişilerse yalnızca çözümleyicilerdir.
Gelecek'i rüzgara verdik ve çevremizdeki sıkıcı dünyayı düşlerle dokuyarak sükûnet içinde Şimdi'de uyuklamaya devam ettik.
Olağandışı ile anlaşılmazı birbirine karıştırmak gibi büyük ve yaygın bir hataya düşüyorlar.Oysa gerçeği ararken yol gösteren asıl olağanın dışına çıkan bu sapmalardır
Tesadüfler genelde, teori olasılıkları hakkında hiçbir şey bilmeden eğitim alan o düşünür sınıfının yolunu tıkayan büyük engellerdir, çünkü insan araştırmalarının en şaşaalı konuları, en şaşaalı hayal güçlerine borçludur.
Tek lüksü kitaplardı.
Gerçekten, becerikli kimseler kafası hep hayallerle dolup taşan kimselerdir.
Dikkat en büyük etkendir.Bir anlık dikkat dağınıklığı hataya,taş kaybına veya yenilgiye neden olur..
Gereksiz derinlik düşünceyi bulandırır, zayıflatır; gözlerimizi ayırmadan bakarsak, Çobanyıldızı bile gökyüzünden silinip görünmez olur.
Nil sapientiae odiosius acumine nimio.
(Aklın kurnazlıktan daha fazla nefret ettiği bir şey yoktur.)
Gereksiz derinlik, düşünceyi bulandırır.
Tek lüksü kitaplardı.
Yeteneğini açığa çıkaran en küçük işlerden bile haz alır.
Gereksiz derinlik, düşünceyi bulandırır, zayıflatır; gözlerimizi ayırmadan bakarsak, Çobanyıldızı bile gökyüzünden silinip görünmez olur.
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Aslında, daha önemli bilgilere bakınca, onun hep yüzeyde olduğuna inanıyorum.Biz onu vadilerin derinliklerinde ararken, o dağların doruklarında durmaktadır.
Gerçek şu ki, becerikli kişiler her zaman hayal kurarlar, yaratıcı olanlar ise çözümleyicidirler.
İnsan çelişkiyi ancak kendi kalbine dönerek çözebilir. ⠀⠀
Perdidit antiquum litera prima sonum.
İlk harf eski okunuşunu yitirdi.
Oysa akıl gerçeği ararken, alışılmış biçimlerin dışına çıkarsa yolunu bulur.
Gereksiz derinlik, düşünceyi bulandırır, zayıflatır
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Aslında, daha önemli bilgilere bakınca, onun hep yüzeyde olduğuna inanıyorum. Biz onu vadilerin derinliklerinde ararken, o dağların doruklarında durmaktadır.
Hayatlarının bir döneminde zihinlerinin, belli kararlara ulaşmak için nasıl bir sıra izlediğini anlamaya çalışmaktan keyif almamış çok az insan vardır.
Gerçek şu ki, becerikli kişiler her zaman hayal kurarlar, yaratıcı olanlar ise çözümleyicidirler.
Tesadüfler, insanoğlunun en büyük başarılarının gerçekleşmesinin borçlu olunduğu olasılık hesabını bilmeyen düşünürlerin önünde her zaman bir engel oluşturmuştur.
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
Tek lüksü kitaplardı.
“Çözümleme olarak söz edilen zihinsel yeteneklerin kendisi çözüme uygun değildir. Onları sadece etkileriyle değerlendiririz.”
Oysa gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
“Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Aslında, daha önemli bilgilere bakınca, onun hep yüzeyde olduğuna inanıyorum.”
“Tek lüksü kitaplardı.”
Ruhumun derinliklerine inmek için nasıl bir yöntem kullanıyorsun?
“Delilerin de bir ulusu, bir dili vardır, sözleri anlamsız olabilir; ama ne söyledikleri anlaşılır.”
“Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Aslında, daha önemli bilgilere bakınca, onun hep yüzeyde olduğuna inanıyorum.”
“Tek lüksü kitaplardı.”
Sirenler hangi şarkıyı söyler, ya da Akhilleus kadınların arasına saklandığında hangi ismi kullanır, bunlar kafa karıştırıcı sorular olsa da tüm tahminlerin ötesinde değillerdir.
Sir Thomas Browne
#8221; Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Biz bilgiyi vadilerin derinliklerinde arıyoruz, bulundukları yerde yani dağların doruklarında değil. #8221;
Edgar Allen Poe
“gereksiz derinlik, düşünceyi bulandırır, zayıflatır.”
Gereksiz derinlik, düşünceyi bulandırır, zayıflatır; gözlerimizi ayırmadan bakarsak Çoban Yıldızı bile gökyüzünden silinip görünmez olur.
Kelimelere dökemediğim bir duygu ele geçirdi ruhumu.
Aklın kurnazlıktan daha fazla nefret ettiği bir şey yoktur.
Gereksiz derecede derinlere dalmak düşünceyi karıştırır.
Sıkı sıkıya ilkelere bağlı kalmak, çelişkiler içeren istisnaları görmezden gelmek, ancak uzun bir zaman diliminde erişilebilir olan gerçeğe kısa sürede mümkün olan azami ölçüde ulaşmanın güvenli yoludur.
Gereksiz derecede derinlere dalmak düşünceyi karıştırır. . .
“İnsanları tanımak kadar belirsiz bir mesele yoktur. Herkes komşusunu tanır, ama onu nasıl tanıdığını hemen söyleyiverecek pek az insan çıkar.”
“Sessizdi. Kalbimin bir köşesinde derinliklerde ona acıdım.”
“Bay Dupin’in okuduğu kitapların fazlalığı, onun geniş ufku ve kuvvetli hayal gücünün karşısında utandım. Ruhum bu utançla yanıp kavruldu.”
Ses kaba bir sesmiş, tizden ziyade kabaymış. O sese tiz demezmiş. Boğuk ses durmadan #8216;sacré', #8216;diable' diyormuş, bir kez de #8216;mon Dieu' demiş.
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir. Aslında,daha önemli bilgilere bakınca, onun hep yüzeyde olduğuna inanıyorum. Biz onu vadilerin derinliklerinde ararken,o dağların doruklarında durmaktadır
Gereksiz derinlik,düşünceyi bulandırır,zayıflatır; gözlerimizi ayırmadan bakarsak, Çobanyıldızı bile gökyüzünden silinip görünmez olur.
“Yaygın olarak kabul edilen herhangi bir fikrin ve uzlaşımın yanlış olduğuna dair bahse girebilirsin, çünkü basitçe en büyük kalabalığa uygundur.”
Gerçek her zaman bir kuyunun dibinde değildir.
Bir hayvanın, kayıtsız şartsız fedakar bağlılığı ve sevgisi size aynı zamanda insanların sahte dostluklarını ve istikrarsız sadakatlerini görme fırsatı verir!
Sefil bir barakada dünyaya gelmemiş olmam benim suçum değil. Ebeveynlerimizi ve doğduğumuz yeri seçme özgürlüğününe sahip değiliz.
Bana saldırmaya kalkanlar cezasız kalmaz!
Derinlikler, gerçeği aradığımız vadilerdedir, yanlış zamanlarda bulunduğumuz dağ zirvelerinde değil.
Instagram'da Kitap Alıntııları
Pinterest'te Kitap Alıntııları

Yazarın Diğer Konuları

Kızıl Ölümün Maskesi Kitap Alıntıları – Edgar Allan Poe Kara Kedi Kitap Alıntıları – Edgar Allan Poe Bütün Şiirleri Kitap Alıntıları – Edgar Allan Poe

Kitap Alıntıları Kategorisindeki Diğer Konular

Senden Sonra Kitap Alıntıları – Ezgin Kılıç Har ve Kül Kitap Alıntıları – Ezgin Kılıç Gerçekçi Ol İmkansızı İste Kitap Alıntıları – Ernesto Che Guevara
4 1 oy
Makale Derecesi
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
0
Yorum yapmak ister misiniz?x